Historie závodu

Zimní běh na Blaník
Psal se rok 1974 a právě v lednu tohoto roku odstartoval první ročník Běhu na Blaník. Na organizaci se v průběhu let vystřídala velká spousta pořadatelů a také místo startu a cíle se postupně přemisťovalo. 
 
Od roku 2013 jsme si organizaci tohoto závodu vzali od svá křídla. Resp. v prosinci 2012 jsem se dozvěděl, že se další ročník již nepoběží (chyběl hlavní organizátor). Proto jsem se dohodl s kamarádem a málem zrušený 39. ročník pro všechny uspořádal. Bylo to hodně na rychlo a musel se posunout také start (02.02.2013), ale to nás neodradilo a závod pro 46 běžců jsme uspořádali. Závod byl v tu dobu dlouhý cca 17 km a změnili jsme také jeho název - nově Zimní běh na Blaník.
 
Do roku následujícího jsme šli již s hlavou plnou nápadů a hlavně díky velké osvětě běhu a reklamou na sociálních sítích se nám podařilo na start jubilejního 40. ročníku (18.01.2014) přilákat rekordních 227 běžců. Délka trati zůstala na cca 17 km. 
 
Rok 2014 byl opět ve znamení příprav a hlavně změn, které si vyžádal 40. ročník. Přeci jen, pustit na hlavní silnici 227 běžců je "o ústa". Tou první změnout byl fakt, že jsme nechtěli uspořádat délkou neurčitý závod a ruku v ruce s bezpečností běžců se řešení nabídlo samo. Trať jsme tedy díky blízkému vlašimskému parku protáhli do něj a závod se tak natáhl na 21,48 km. Hrdě jsme tak 41. ročník Zimního běhu na Blaník zařadili do kategorie 1/2 maratonské. Zároveň jsme nabídli doprovodný závod na 10 a 5 km a poprvé měření pomocí čipů. Hlavního závodu se účastnilo 332 běžců, doprovodného na 10 km pak 108 běžců a trať dlouhou 5 km si vyzkoušelo 67 startujících. Celkem jsme tedy do Vlašimi přilákali 507 závodníků z celé republiky i zahraničí.
 
Psalo se léto roku 2015 a na organizaci Zimního běhu na Blaník jsem zůstal sám. Kamarád se z nedostatku času zapojuje až den před závodem. Nevadí, vše plánuji, vymýšlím a realizuji ve velkém předstihu tak, aby závod a vše, co v předešlém roce nevyšlo dopadlo na jedničku. Den před závodem dokonce začalo sněžit :). Atmosféra v den závodu 42. ročníku byla úžasná. Zaregistrováno bylo 431 běžců, na start se nakonec postavila rovná 400 statečných, dokončilo 398. Zlepšovat je stále co, vše je o financích a proto už teď přemýšlím, kde jich seženu dostatek na další ročník :).
 
Rok 2017 je tu a s ním i 43. ročník závodu. Rekord v registracích je překonán. Do závodu se registrovalo 467 běžců, na start se postavilo však pouze 374 běžců, 2 závod nedokončili. Vylepšovat je stále co. Do dalšího ročníku plánujeme nejen rozšíření zázemí pro pány, ale také více WC. Zároveň se nám doufejme povede uspořádat závod pro 500 běžců, což je pro nás maximum. Více lidí opravdu na trať nepustíme. 
 
Vlašimská desítka & Pětka pro všechny
Myšlenka o kratším závodě byla v mé hlavě dlouho. 1. ročník Vlašimské desítky & Rungo Uklouzané pětky proběhl současně se Zimním během na Blaník 17. ledna 2015. Ač šlo o doprovodné závody v nepříznivém počasí, zůčastnilo se jich 175 běžců (108 závodníků na 10 km a 67 běžců na 5 km). 
 
Protože jsem chtěl uspořádat závod s rodinnou atmosférou a příjemným prostředím, zvolil jsem pro rok 2016 vhodnější termín - 11. června, kdy kromě luxusního počasí, jídla, pití a zrmzlin, čekaly na všechny další pohybovědovednostní disciplíny a pro ty nejmenší také skákací hrad. Závody dopadly nakonec na výbornou a i přes menší běžeckou účast to byl jistě skvěle prožitý den pro všechny. Celkově se 2. ročníku tohoto běžeckého dne zúčastnilo 245 běžců, z toho 92 na dětské závody. Závodu na 5 km se účastnilo 56 běžců, hlavního závodu na 10 km potom 97 běžců.
 
3. ročník Vlašimské desitky a Pětky pro všechny se "vydařil", počasí přálo. Hlavního závodu na 10 km se zůčastnilo celkem 108 běžců, doprovodného závodu na 5 km celkem 80 běžců. Dětských závodů se zúčastnilo celkem 98 nadějných závodníků. Celkově jsme tedy ve Vlašimi 10. června přivítali 286 aktivních běžců. Zároveň jsme do Vlašimi premiérově přivezli Fotonauta, dva skákací hrady ..., aby bylo hodně zábavy. Protože jde ale o velmi finančně náročnou akci a sponzoři, kteří poskytnou finanční dar nejsou téměř žádní, začínám uvažovat, že 3. ročník této akce bude poslední.
 
4. ročník Vlašimské desítky a Pětky pro všechny bude také posledním ročníkem tohoto závodu. Vzhledem k vysokým nákladům (čipy, zázemí ...) a velmi nízké účasti ze stran běžců bude i poslední ročník velmi ztrátový. 
 
Noční běh vlašimským parkem
Večerní a noční závody mě vždycky, co by aktivního běžce lákaly a lákají. Mají totiž úplně jinou atmosféru. Proto jsem se rozhodl, udělat ve Vlašimi 1. ročník nočního běhu vlašimským parkem, aby si místní přišli na své. Plán byl jasný – za co nejméně peněz udělat co nejhezčí závod. Na start nakonec dorazilo překvapujících 145 běžců (platících téměř 170). Prvním 100 registrovaným jsem navíc věnoval čelovku, aby si ze závodu také něco odnesli. Navíc se mi podařilo nasvítit některé ze zajímavých míst vlašimského parku, které běžce v noci svítit neuvidíte, tedy starý hrad, čínský pavilon a dvě vyhlídky v parku. Atmosféra prostě nádherná a závod se povedl. Těším se na 2. ročník, který proběhne 13. října 2018. 
 

¨

Kontakt

Bc. Ondřej Pojmon
Ke Brodu 901
Zruč nad Sázavou
28522

733120010

vyrobeno: FAJNPARTY.cz

© 2015-2018